Maanus Kullamaa

Tartu valmistub suureks tasuta kontserdiks: suudlevate tudengite ümber kerkib esimest korda ajaloos lava

Kultuuripealinn alustas ettevalmistusi Eesti ajaloo esimeseks ühissuudluseks ja tasuta kontsertetenduseks „Suudlev Tartu“. Esimest korda ehitatakse lava suudlevate tudengite skulptuuri ümber. Just seal astuvad üles kolme põlvkonna eurolauljad, sest tähistatakse 30. aasta möödumist Eesti esimesest osalemisest Eurovisioonil.

„Pea 30 meetri laiune ja kümne meetri kõrgune ehk Raehoone katuseni ulatuv lavakonstruktsioon on läbi aegade suurim, mis Raekoja platsile kunagi tehtud ja sinna ära mahub, kirjeldas „Suudleva Tartu“ tehniline juht Sten Arvi. „Lava kerkib suudlevate tudengitega samale tasapinnale, et Tartu kuulsamad suudlejad jääksid lava keskele, sest nende suudlus mängib laupäevases šõus keskset rolli,“ lisas ta.

Kuigi võimas lava kaalub ligi 75 tonni, ei ohusta see purskkaevu ega platsi kivisillutist, sest lavapõranda osa koos peale tulevate lauljate ja tantsijatega on vaid kuus tonni, mis on hulga kergem kui seal olnud uisuväli. „Kõige õrnem osa ehk purskkaevu äär on kaitstud,“ sõnas Arvi.

Lava valmib neljapäeva õhtuks ning juba laupäeval kõlavad suudlevate tudengite ümber Euroopas tuntud ja ka Eestis armastatud Eurovisiooni lood. Lavastaja Ain Mäeotsa sõnul kuuleb publik ootamatuid ja värskeid muusikalisi kooslusi, kelle esituses kõlavad ammu omaks saanud lood uues kuues. Kontsertetendus tähistab Eesti Eurovisioonil osalemise 30. aastapäeva ning hoiab end meeles veel kaua pärast kultuuripealinna tiitli üleandmist.“

Kontsertetendus algab kell 21.30, mis kulmineerub kell 23 Eesti ajaloo suurima ühissuudlemisega, mis raputab lavastaja sõnul mõnusalt kujutluspilti tagasihodlikust ning jahedast eestlasest. Lava ees piiratud ühissuudluse alale on end eelregistreerinud tuhatkond suudlejat, kuid aktsioonist Raekoja platsil on oodatud kohapeal osa saama kõik teisedki musimaiad.

„Ühissuudlus võib olla romantiline suudlus, põsemusi sõbrale, embus või vanema musi lapsele. Suur eestimaalaste ühine lembehetk märgib avatust, inimlikkust ja lugupidamist. Soovime, et Tartus ja Eestis suhtutaks kõigisse hästi, hoolimata rahvusest, rassist, vanusest, soost ja maailmavaatest,“ rääkis Torp.

Kontsertetendusel astuvad üles 2014. aasta Eurovisiooni võitja Conchita Wurst (Austria) ja Eestit esindanud Victor Crone (Rootsi) ning armastatud Eesti Eurovisiooni tähed: Liisi Koikson, Lenna Kuurmaa, Koit Toome, Hanna-Liina Võsa, Jaanika Sillamaa, Ivo Linna, Maarja-Liis Ilus, Ott Lepland, Laura Põldvere, Elina Netšajeva, Birgit Sarrap, Getter Jaani, Elina Born, Robin Juhkental, Alika Milova, Uku Suviste, Juhan Uppin ja Stig Rästa.

Õhtuse kontserdi soojendab Raekoja platsil kell 16 üles laste Eurovisioon, kus noored andekad lauljad ja tantsijad esitavad tuntud Eurovisiooni hitte. Kell 16.15 saab kontsertetenduse artistide fännide autogrammitunnis teha esinejatega pilte.

Publiku nähtavuse parandamiseks ja lavastuse osana on kasutusel lava külge paigaldatud ekraanid ning kaks lisaekraani Raekoja platsi jalamil. „Et vaateulatus võib olla piiratud, tasub parema koha saamiseks varem kohale tulla,“ märkis tehniline juht Sten Arvi. Piiratud liikumisvõimega inimestele luuakse lava paremale küljele eraldi ala ning neid abistavad kohapeal vabatahtlikud.

Kontsertlavastusest teeb otse-ülekande Eesti Televisioon, mis algab laupäeval, 18. mail kell 21.35. Jooksvat kajastust saab vaadata Delfist ja Kroonikast!

Viimased uudised: